سیستم های اعلام حریق

 

سیستم هاي اعلام حریق به  دو گروه عمده دسته بندي میگردند:


Conventional :1 کانونشنال یا متعارف

 

  سیستم هاي اعلام حریق متعارف و یا معمولی سالهای زیادی است که در صنایع مختلف کشور نظیر پالایشگاه ها، نیروگاه ها، کارخانجات مختلف و کاربردهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. محدوده استفاده از این سیستم ها از نوع ساده آن یک یا 2 زون شروع شده و تا سیستم های خیلی بزرگتر تا بیشتر از 100 زون هم در پروژه های اعلام حریق کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های اعلان حریق متعارف با توجه به قیمت پایین و سادگی استفاده از آن به عنوان انتخابی ایده آل جهت پروژه های کوچک به شمار می رود و در بسیاری از پروژه ها به عنوان انتخاب اول می باشد.
در این سیستم همه دتکتورهای یک زون (یا ناحیه) از ساختمان به یک زوج سیم متصل می شوند. در صورتی که هر یک از آشکارسازهای موجود در این زون گزارش آلارمی را بدهد نشانگر LED مربوطه بر روی کنترل پنل روشن آژیرها و فلاشرهای اعلام حریق فعال می شوند ولی محل دقیق خطر در این نوع از سیستم ها مشخص نیست.

Addressable :2 آدرس پذیر یا نامتعارف

 اصول کشف و تشخیص حریق در سیستم­های آدرس­ پذیر، مشابه سیستم­های متعارف است، جز این­که در این گونه سیستم­ها، هر یک از دتکتورهای اتوماتیک و یا شستی­ها دارای آدرس منحصر به فردی هستند که از طریق آن تابلوی کنترل مرکزی قادر به شناسایی و تعیین هر یک از آن­هاست.

 در این نوع سیستم سیم­کشی از پانل به دتکتور با دو رشته سیم ولی به صورت Loop (سیم بندی حلقوی) انجام می پذیرد که از تابلوی کنترل مرکزی آغاز و به همان تابلو ختم می­شود و کلیه­ی تجهیزات به صورت موازی در همین مدار حلقوی جای می­گیرند. هر حلقه می­تواند به تناسب تعداد تجهیزات و سطوح مورد حفاظت، یک یا چند منطقه را پشتیبانی کند. دتکتورهای سیستم آدرس­پذیر دارای ساختار سوئیچ­گونه­ای هستند که برای شناسایی آن­ها توسط تابلوی کنترل مرکزی به کار می­رود. به نظر می­رسد که در سیستم­های آدرس­پذیر موضوع منطقه­بندی چندان حائز اهمیت نباشد، زیرا شناسایی دتکتورها از طریق شناسه­  اختصاصی آن­ها امکان پذیر است، اما گستردن حلقه­ ی تشخیص بر بستر مناطق مختلف می­تواند به کشف محل وقوع، سرعت بیشتری دهد. بنابراین در این­گونه سیستم­ها نیز اگرچه مناطق در قالب مدار مطرح نیستند، اما با توجه به همان معیارهای تعیین منطقه­ ای حریق، به صورت مجازی در نظر گرفته می­شوند. حداکثر مساحت فضاهایی که توسط یک حلقه می ­توانند حفاظت شوند، ده هزار متر مربع است و بر این اساس، یک حلقه حداقل پنج­ منطقه را پوشش می­دهد.


مزایای سیستم اعلام حریق کانونشنال یا متعارف نسبت به سیستم آدرس پذیر:

  • کنترل پنل و تجهیزات مربوط به سیستم اعلان حریق کانونشنال ارزانتر است.
  • نیاز به برنامه ریزی و پروگرام کردن ندارند و استفاده از آن آسان است.
  •  سازگاری زیادی میان محصولات تولید کنندگان مختلف وجود دارد .
  • این سیستم از قدیمی ترین سیستمهای اعلام حریق محسوب می شود که علی­رغم تغییرات کیفی اندک، هم­چنان مورد استفاده قرار می­گیرد.

فروش، پخش و اجرای انواع سیستم اعلام حریق

Zeta

apollo

Zitex

انواع دتکتور اپتیکال دودی

دتکتور حرارتی

پنل اعلام حریق 2 زون تا 48 زون

شاسی حریق

استروبلایت

آژیر حریق