مفهوم Fisheye در دوربین مداربسته چیست؟

fisheye در لغت به معنی چشم ماهی میباشد.و عبارت است از نوعی لنز دوربین مداربسته که قابلیت دریافت تصاویر در تمامی زوایا را دارد.

دوربینهای مداربسته ای که مجهز به این نوع لنز میباشند در محیط های وسیع هم سطح بسیار مناسبی از تصویر رادر تمامی جهات پوشش میدهند و لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن یک محیط را از بین میبرند. 

دوربین Fisheye با زاویه 360 درجه یک تصویر خروجی کاملا گرد ایجاد می کند.این تصویر در حالت عادی چندان مناسب نیست و کمتر قابل تشخیص است. اما این مشکل در لنزهای چشم ماهی به وسیله نرم افزاری که در در دوربین وجود دارد برطرف شده است. این نرم افزار با استفاده از مکانیزم های پردازش تصویر، تصویر ورودی دوربین را می کشد و به شکل یک تصویر یک تکه بزرگ در می آورد.

 

دوربین های چشم ماهی از نوع شبکه هستند. بنابراین شما نمی توانید در سیستم آنالوگ خود از دوربین چشم ماهی استفاده کنید.

استفاده از این دوربین ها در محیطهایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که دوربین های چشم ماهی معمولا فاقد دید در شب هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی ایجاد نخواهند کرد پس بهتر است از وجود نور محیطی مناسب در محل نصب دوربین اطمینان حاصل کنید. در ضمن دوربین های چشم ماهی عموما ضدآب نیستند و لنز آنها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است. و به صورت کلی استفاده از این دوربین ها در محیطهای بیرونی توصیه نمی شود.

زاویه دید دوربین های مداربسته با لنز Fisheye با توجه به ثابت بودن لنز آنها هنواره ثابت است.
  برای گرفتن بهترین زاویه دید از دوربین های چشم ماهی باید حتما انها را در ارتفاعی مناسب نصب کرد. معمولا این دوربین ها در ارتفاع بین 3 تا 6 متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد میکنند.