WDR چیست؟

(Wide Dynamic Range ) یکی از مکانیزم های بسیار رایج وموثر در راستای بهینه سازی تصویر در دوربینهای مداربسته است این تکنولوژی با جبران کردن اختلاف نور محیط به دوربین کمک می کند در شرایط نامناسب نوری تصویری بهتر به شما ارائه دهد .

بعنوان مثال اگر دوربینی را در فضای سر بسته ای نصب نماییم و این دوربین رو به درب ورودی نصب شده باشد ، تصویر شخصی که از درب وارد می شود سیاه و غیر قابل تشخیص است اما تصویر محیط بیرون روشن و واضح است .

برای رفع این مشکل در دوربین های مدار بسته کارخانه های سازنده دو عدد CCD داخل دوربین قرار میدهند که یکی از آنها موظف است بخش تاریک تصویر را اسکن کند و دیگری بخش روشن تصویر را.

در نهایت نیز پردازشگر دوربین با ترکیب این دو تصویر یک تصویر واحد و با کیفیت ارائه می کند.

 

 

DWDR چیست؟

( Digital Wide Dynamic Range ) این مکانیزم فرم دیجیتال از تکنولوژی دبلیو دی آر است.بدین معنی که در دوربین بجای استفاده از دو عدد CCD تلفیق تصاویر تیره و روشن توسط نرم افزار انجام میشود.

در مقایسه این دو مکانیزم باید گفت که دوربین هایی که از DWDR استفاده میکنند با اینکه از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند اما تصاویری که ارائه میدهند ضعیفتر از دوربینهایی است که از WDR استفاده میکنند.

تفاوت این دو نیز تقریبا مانند تفاوت بین زوم دیجیتال با زوم اپتیکال است. که در زوم دیجیتال شاهد افت کیفیت تصویر هستیم اما در زوم اپتیکال افت کیفیت وجود ندارد.

 

 

 

 

 


مفهوم ONVIF در دوربین مداربسته شبکه چیست؟

هر دوربین مداربسته ای برای دریافت و ارسال اطلات و تصاویر از پروتکل مخصوص خود استفاده میکند.یعنی در حالت معمول در یک شبکه از دوربینهای مداربسته تمامی دوربین ها میبایست از یک نوع بوده و از نرم افزار مربوط به همان برند استفاده کنند.و نمیتوان دو دوربین از دو برند را در یک شبکه به هم متصل کرد.

از این رو گروهی از متخصصان حوزه دوربین مداربسته انجمنی را تحت عنوان انجمن ONVIF پایه گذاری کردند.تا بتوانند استانداردی جهانی و یکپارچه را بوجود بیاورند.

ONVIF مخفف Open Network Video Interface یا (انجمن ارتباط باز ویدئویی شبکه) است.

طی این استاندارد تمامی دوربینهای مداربسته از هر نوع برندی میتوانند تحت یک شبکه واحد و امن درآمده و با هم ارتباط داشته باشند.

 

 


   IR CUT FILTER چیست و چه وظیفه ای در دوربینهای مداربسته انجام می دهد؟      

                  

Ir cut filter  فیلتری است که برروی لنز دوربینهای مداربسته نصب می شود و IR ( یا همان امواج ماوراءبنفش و مادون قرمز) محیط را بر روی لنز دوربین کنترل می کند. 

این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می دهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب میکند.

 

Motion Detection یا حسگر حرکتی در دوربینهای مداربسته به چه معناست؟

تشخیص حرکت یکی از قابلیتهای رایج در سیستمهای مداربسته است. در این مکانیزم پردازنده شما در هر لحظه یک فریم را با فریم های قبل و بعد آن مقایسه می کند و از طریق تشخیص میزان تغییرات در تصاویر متوالی حرکت را شناسایی می کند. این بدین معناست که اگر تغییر نور ناگهایی در تصویر داشته باشید نیز این تغییرات به عنوان حرکت شناسایی خواهد شد.

این عملکرد، کاربردهای مفیدی خواهد داشت بعنوان مثال میتوان سیستم دوربین مداربسته را به گونه ای تنظیم کرد که که به محض تشخیص حرکت در تصویر شروع به ضبط کردن کند. این قابلیت طول زمان ضبط و حجم فایل های ضبط شده را به شدت کاهش می دهد. 

حساسیت حسگر حرکتی قابل تغییر است .همچنین منطقه حساس تصویر نیز قابل تعریف می باشد. که به شما امکان میدهد به محض شناسایی حرکت در تصویر عملکرد مناسبی نسبت به آن داشته باشید.

این حساسیت را باید نسبت به شرایط و محیط تعریف کرد. زیرا :

اگر حساسیت را بیش از حد زیاد کنید حسگر حرکتی حتی با رد شدن یک مگس از جلوی لنز دوربین نیز عمل میکند! و یا اگر ساعتی در مقابل دوربین باشد دستگاه شما مدام ظبط میکند.

و چنانچه برعکس عمل کنید اگر شخصی خیلی آرام از جلوی دوربین رد شود تشخیص داده نخواهد شد.

از motion Detection میتوان بعنوان رابط دزدگیر نیز استفاده کرد تا به محض تشخیص حرکت در تصویر، آلارم دزدگیر را نیز فعال کند.

البته بدلیل اینکه این مکانیزم هرگونه تغییر نور و رنگ را نیز حرکت محسوب میکند  ممکن است هر از گاهی  آژیر شما بی مورد به صدا در آید.

 

 

مفهوم P2P در دوربین مداربسته چیست؟

برای اینکه بتوانیم تصویر دوربین مداربسته را از طریق اینترنت بر روی مانیتور کامپیوتر و یا موبایلمان دریافت کنیم به یک IP آدرس نیاز داریم. ساده ترین راه حل داشتن آی پی استاتیک یا همان آی پی ثابت است. اما چون در ایران این سرویس محدود است بناچار میبایست دنبال راه حل آسانتری بود.

هر شرکت تولید کننده دستگاه NVR  یا DVR، با استفاده از یک کد یونیک می تواند امکان دسترسی به سیستم را از طریق یک سرور واسط فراهم کند، برای مثال برخی از سرور ها از مک آدرس (MAC Address) و برخی دیگر از شماره سریال یونیک ایجاد شده در کارخانه برای ارتباط استفاده می کنند.

یعنی ما میتوانیم تنها با ثبت نام در سرور مربوطه و ثبت شماره سریال دستگاه بدون نیاز به هیچ دردسری و تنها با اتصال  دستگاه NVR یا DVR با دوربین مداربسته  امکان ارتباط و انتقال تصویر را فراهم نماییم.

چگونه P2P را فعال نماییم؟

با نصب نرم افزار رایگان P2P برروی ویندوز یا موبایل و ست کردن شماره سریال دستگاه و کد P2P می توانیم از راه دور به تصاویر دوربینهای مداربسته دسترسی داشته باشیم.

 

مزایای شبکه ی p-2-p در شبکه های کلاینت سرور به شرح زیر میباشند:

1-  نصب آن و در نتیجه تنظیمات کامپیوتر در این شبکه آسان می باشد.

2- در p-2-p تمامی منابع و محتویات میان همه ی کلاینتها تقسیم می شود.

3-به دلیل اینکه  عدم وابستگی در p-2-p  ، این روش قابل اعتماد تر است.  عدم موفقیت یک کلاینت،  تاثیری بر عملکرد کلاینت های دیگر ندارد.

4- در p-2-p هیچ نیازی به مدیریت سیستم تمام وقت نیست. هر کاربری مدیر دستگاه خود است.

5-هزینه ی کلی ساخت و نگهداری این نوع شبکه به نسبت بسیار پایین است.

معایب (اشکالات) طراحی p-2-p در سرور کلاینت:

1-در این شبکه کل سیستم غیر متمرکز است در واقع یک نفر نمی تواند تنظیمات قابلیت دسترسی کل شبکه را تعیین کند.

2-نرم افزار های مخرب میتوانند به راحتی در طراحی این سیستم p-2-p انتقال یابند.

3-ریکاوری داده و گرفتن فایل پشتیبانی در این نوع شبکه بسیار سخت است.

4-بسیاری از فیلم ها، موزیک ها و دیگر فایل های کپی رایت ، از این نوع انتقال فایل  استفاده میکنند. P-2-p تکنولوژی است که در مواردی که تعداد فایل ها بالاست، استفاده میشود.

 

همچنین ، سیستم های (p-2-p  ) برای وصل شدن تعداد تعداد کم (حدود 10) کامپیوتر و مکان، وقتی که امنیت بسیار بالا مورد نظر نیست ، مناسب خواهد بود.  در موارد شبکه های تجاری، زمانیکه دیتا های حساس باید ارائه شوند ، این نوع طراحی توصیه نمیشود.

مفهوم Fisheye در دوربین مداربسته چیست؟

fisheye در لغت به معنی چشم ماهی میباشد.و عبارت است از نوعی لنز دوربین مداربسته که قابلیت دریافت تصاویر در تمامی زوایا را دارد.

دوربینهای مداربسته ای که مجهز به این نوع لنز میباشند در محیط های وسیع هم سطح بسیار مناسبی از تصویر رادر تمامی جهات پوشش میدهند و لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن یک محیط را از بین میبرند. 

دوربین Fisheye با زاویه 360 درجه یک تصویر خروجی کاملا گرد ایجاد می کند.این تصویر در حالت عادی چندان مناسب نیست و کمتر قابل تشخیص است. اما این مشکل در لنزهای چشم ماهی به وسیله نرم افزاری که در در دوربین وجود دارد برطرف شده است. این نرم افزار با استفاده از مکانیزم های پردازش تصویر، تصویر ورودی دوربین را می کشد و به شکل یک تصویر یک تکه بزرگ در می آورد.

 

دوربین های چشم ماهی از نوع شبکه هستند. بنابراین شما نمی توانید در سیستم آنالوگ خود از دوربین چشم ماهی استفاده کنید.

استفاده از این دوربین ها در محیطهایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که دوربین های چشم ماهی معمولا فاقد دید در شب هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی ایجاد نخواهند کرد پس بهتر است از وجود نور محیطی مناسب در محل نصب دوربین اطمینان حاصل کنید. در ضمن دوربین های چشم ماهی عموما ضدآب نیستند و لنز آنها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است. و به صورت کلی استفاده از این دوربین ها در محیطهای بیرونی توصیه نمی شود.

زاویه دید دوربین های مداربسته با لنز Fisheye با توجه به ثابت بودن لنز آنها هنواره ثابت است.
  برای گرفتن بهترین زاویه دید از دوربین های چشم ماهی باید حتما انها را در ارتفاعی مناسب نصب کرد. معمولا این دوربین ها در ارتفاع بین 3 تا 6 متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد میکنند. 

 

رزولوشن دوربین – مقایسه بین 1.3 مگاپیکسل ، 2 مگاپیکسل ، 3 مگا پیکسل و 5 مگا پیکسل

همانطور که می دانید سیستمهای نظارت تصویر به سمت رزولوشن مگاپیکسل و مانیتورینگ تصویر HD حرکت کرده است. امروزه گستره وسیعی از دوربینهای مگاپیکسلی با تکنولوژی AHD  و IP در بازار یافت می شوند. دراینجا ما یک سری اطلاعات پایه در مورد فرمتهای مختلف رزولوشن تصویر در اختیار شما قرار می دهیم.

 

رزولوشن چیست؟

در تکتولوژی آنالوگ قدیمی، تی وی لاین (TVL) مشخصه اصلی کیفیت تصویر دوربین آنالوگ می باشد. تی وی لاین تعداد نقطه (پیکسل) تصویر که دوربین می تواند ارائه کند را مشخص می کند.

بعنوان مثال تعداد پیکسل یک دوربین 700TVL بصوزت زیر می باشد:

700TVL=976(Horizental) x (582(Vertical) = 570K pixels

که حدود 570.000 پیکسل می باشد.

دوربینهای آنالوگ سالهای زیادی در عرصه دوربینهای مداربسته استفاده شد اما هم اکنون با پیشرفت روز افزون تکنولوژِی در سالهای اخیر دوربینهای آنالوگ جای خود را به انواع دوربینهای HD با رزولوشنهای مگاپیکسلی داده اند.

عبارت TV Line (تی وی لاین) عموما در مورد دوربینهای مداربسته آنالوگ کاربرد دارد.در واقع TV Line TVL یک استاندارد رایج برای نمایش رزولوشن در سیستمهای آنالوگ می باشد. بر اساس این استاندارد به تعداد خطوط قابل تفکیک عمودی تصویر TV Line گفته می شود. طبیعتا هر چه تی وی لاین یک دوربین مداربسته بالاتر باشد، قدرت نمایش جزئیات بیشتر خواهدشد.

هر مگاپیکسل به معنی وجود یک میلیون پیکسل در یک تصویر می باشد، طبیعتا هرچه تعداد پیکسلهای یک عکس بیشتر باشد، تصویر وضوح بیشتری خواهد داشت و تصاویر حتی با زوم شدن نیز کیفیت قابل قبولی خواهند داشت.

برای محاسبه مگاپیکسل به عنوان مثال برای دوربینی که تصاویر 640 در 480 پیکسل را تولید می کند، کافیست این دو عدد را در هم ضرب کنید، حاصلصرب عدد 307,200  می باشد. بتابراین دوربین مذکور تصویری با 307200 پیکسل که معادل حدودا 0.3 مگاپیکسل هست، ایجاد می کند.

رزولوشن دقت یک صفحه نماییش را طبق استانداردهای مختلفی بیان می کند. درواقع رزولوشن وضوح و شفافیت تصویر را مشخص می کند.هرچه تعداد خطوط بیشتر، رزولوشن بیشتر و درنتیجه وضوخ و گیفیت تصویر بالاتر خواهد بود.

در دوربین های مداربسته آنالوگ رزولوشن بر مبنای TV Line تعریف می شود و در دوربینهای مداربسته دیجیتال رزولوشن بر مبناب مگاپیکسل محاسبه می شود.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد TV Line و مگاپیکسل به مقالات قبلی مراجعه نمایید.

دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا network camera  در واقع نسل جدیدی از انواع دوربینهای مداربسته می باشند که در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربینها پس از دریافت اطلاعات تصویر آنرا به اطلاعات دیجیتال تبدیل کرده و به شبکه ارسال می کنند.

محدود نبودن کیفیت تصویر در دوربینهای مدار بسته تحت شبکه (IP Camera) از بزرگترین مزایای این نوع دوربینها نسبت به دوربینهای آنالوگ می باشد.

رزولوشن تصویر در دوربینهای تحت شبکه IP تا 5 مگاپیکسل می باشد این در حالیست که در برخی برندهای خاص تصویر با رزولوشن بالاتر نیز موجود می باشد که جهت مصارف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین مداربسته پلاک خوان چیست؟

دوربین های مداربسته پلاک خوان دوربینی است که با مشخصات فنی خاص خود امکان ضبط پلاک خودرو را به شما می دهد.

 

مطالب مهم در انتخاب دوربین مداربسته پلاک خوان :

 

1- رزولوشن تصویر دوربین

اولین خصوصیت مهم این دوربین رزولوشن تصویر بالای آن است. هر قدر رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد امکان خواندن پلاک برای فاصله دورتر فراهم خواهم بود.

 

 2- دوربین های پلاک خوان آنالوگ

حداکثر رزولوشن دوربینهای آنالوگ معمولی حدود 700TVL می باشد که معادل 0.5 مگا پیکسل در دوربینهای تحت شبکه می باشد و رزولوشن پایینی می باشد.
با وجود این دوربینهای مدار بسته آنالوگ با رزولوشن 700TVL با لنز 3.6mm که زاویه ای 75 درجه را به شما می دهد تا فاصله سه متری امکان تشخیص پلاک را فراهم می کنند. برای افزایش برد پلاک خوانی در دوربین های مداربسته آنالوگ از لنزهایی با فاصله کانونی بالاترمی توان استفاده کرد. از این طریق زاویه دید شما کمتر شده و عمق دید بیشتر می شود برای مثال با یک لنز 12mm شما زاویه دید ۲۵درجه ای خواهید داشت اما امکان پلاک خوانی تا فاصله ۱۰متر برای شما فراهم می شود.

 

 3- دوربین های پلاک خوان تحت شبکه

در دوربینهای مداربسته تحت شبکه، خواندن پلاک با توجه به رزولوشن بالای آنها به مراتب راحتتر است. این دوربین ها فاصله دید به مراتب بیشتری برای شما ایجاد می کنند پس استفاده از این دوربین ها برای پلاک خوانی توصیه می شود. البته توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته تحت شبکه پر هزینه تر از دوربین های آنالوگ هستند.

 

 4- قابلیت WDR

خصوصیت مهم دیگر دوربین های پلاک خوان قابلیت WDR دوربین است. این قابلیت کمک زیادی به جلوگیری از تاثیرات منفی ضد نور در دوربین می کند. از آنجایی که معمولا دوربین های پلاک خوان در معرض ضد نور شدید هستند استفاده از دوربین با چنین قابلیتی بسیار مهم است.
قابلیت دید در شب مادون قرمز نیز یکی از خصوصیات مهم دوربین است که باید به آن توجه کرد. برد دید در شب دوربین باید طوری انتخاب شود که در حد برد پلاک خوانی دوربین باشد.

لنز وریفکال چیست؟

لتزهای دوربین مداربسته به دو دسته تقسیم می شوند: لنز ثابت و لنز وریفکال

فاصله کانونی در لنزهای ثابت قابل تغییر نیست بنابراین زاوبه دیدی که این لنزها به ما می دهند همواره ثابت می باشد، در صورتیکه در لنزهای وریفکال فصله کانونی و در نتیجه زاوبه دید قابل تغییر می باشد.

لنزهای وریفکال گرانتر از لنزهای ثابت می باشند.

این لنزها معمولا در اندازه های 2.8-12mm , 3.5-9mm , 5-50mm, 6-60mm, 5-100mm موجود می باشند.

هرچه مقدار فاصله کانونی بزرگتر باشد ، زوم بیشتر و در نتیجه جزئیات بیشتری از تصویر در اختیار شما خواهد بود.

دوربین مداربسته چیست؟

عبارت دوربین مداربسته ترجمه فارس عبارت  closet circuit television  یا cctv می باشد.

دوربین مداربسته به دوربین هایی گفته می شود که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل دیگر ارسال می کنند.

 

تاریخچه دوربین مداربسته:


نخستین سیستم دوربین مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام "وریکون" بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

 

 اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا اینکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

 

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به نصب دوربین مداربسته روی آوردند. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت " ضبط بعد از شناسایی حرکت" وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.
در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر "نورفولک" انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.بطور کلی در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

HDTVI چیست؟

HDTVI مخفف عبارت High Definition Transport Video Interface می باشد.

این تکنولوژی توسط شرکت Techpoint توسعه یافته و chipset آن به چند تولید کننده بزرگ چین از قبیل HIKVISION فروخته شده است.

تکنولوژی TVI قادر است سیگنالهای دیجیتال را به آنالوگ تیدیل کند و باعث افزابش مسافت ارسال و کاهش هزینه می شود.

با استفاده از تکنولوژی HDTVI می توان سیگنال ویدئوی HD(720P , 1080P) ، سیگنال صدا و سیگنال دیجیتال را روی کابل کواکسیال تا مسافت 500 متر انتقال داد.

 

چرا از HDTVI استفاده کنیم؟

شرکت اصلی TVI انحصارا به یک تولید کننده نمی فروشد. بنابراین chipset آن در اختیار شرکتهای مختلف قرار می گیرد و می توان دوربین مدار بسته hdtvi را با برندهای مختلف به بازار عرضه نمود ولی دوربین و دی وی آرهای HDCVI فقط باید از شرکت اصلی یا نماینده آن خریداری گردد.

معمولا مشتریان تمایل دارند برای تصمیم گیری در خرید، حق انتخاب بیشتری بین چند برند داشته باشند، بنابراین تصور می شود دوربینهای مداربسته HDTVI در بازار رقابت موفق تر خواهند بود.

تکنولوژی 4K دوربین مداربسته بزودی وارد بازار می شود.

مصرف کنندگان بازار الکترونیک با تکنولوژی 4K آشنایی دارند. دوربینهای مدار بسته با تکنولوژی 4K با رزولوشن 3840X2160 بزودی وارد بازار می شود. این تکنولوژی رزولوشن 4 برابر بالاتری نسبت به دوربینهای با رزولوشن 1080p ارائه می دهد.

دوربینهای جدید 4K دارای سنسورهای 12مگا پیکسلی و DSP های با قابلیت بالا می باشند و دارای کیفیت تصویر بسیار بالایی هستند.

دوربین بولت چیست؟

بولت (BULLET) به معنای گلوله با لوله هست. دوربینهای بولت معمولا فلزی و با بدنه استوانه ای شکل هستند.

دوربین های بولت معمولا در فضای بیرون استفاده می شوند. با در نظر گرفتن ضد آب بودن بدنه این دوربین ها  برای محیط خارج ساختمان  یا شرایط  آب و هوایی سخت مناسب هستند.

این دوربینها معمولا دارای مادون قرمز جهت دید در شب هستند.

جهت آشنایی با نمونه قرارداد نصب دوربین مداربسته می توانید فایل pdf زیر را دانلود نمایید:

نمونه قرارداد نصب دوربین مداربسته

مقدار مقاومت در برابر گرد و غبار و رطوبت در دوربینهای مداربسته بیرونی (OUTDOOR) توسط عددی بنام IP سنجیده می‌شود. IP مخفف Ingress Protection می‌باشد.

دوربین‌هایی که عدد IP بالاتری دارند در محیط بیرونی یا محیطهای مرطوب و غبارآلود کاربرد دارند.

IP حاوی دو رقم است که رقم اول مقاومت در برابر گرد و غبار را مشخص می‌کند و رقم دوم میزان مقاومت در برابر رطوبت را نشان می‌دهد.


OSD:

OSD مخفف ON SCREEN DISPLAY می باشد.

دوربینهای مداربسته OSD ، دارای منو تنظیم می باشند که بسیاری از قابلیتهای ساده و پیشرفته دوربین را می توان از طریق این منو تنطیم نمود. دوربینهای مدار بسته با قابلیت OSD مظابق شکل زیر دارای یک جوی استیک روسی سیم دوربین می باشند که عملیات تنطیم از طریق آن انجام می گیرد.

 

UTC OSD CONTROLLER :

با توجه به اینکه پس از نصب دوربین در ارتفاع، تنظیمات منوی OSD آن برای نصاب کار مشکلی بود، محصول دیگری بنام کنترلر UTC به بازار آمد.

 

تکنولوژی HDCVI امکان ارسال ویدئو HD با استفاده از کابل کواکسیال تا مسافت 500 متر را برای شما فراهم می کند. دوربین مدار بسته HDCVI با صرفه ترین راه حل برای ارتقا سیستم مدار بسته آنالوگ معمولی موجود به سیستم مدار بسته HD بدون نیاز به تعویض کابل کشی می باشد. با استفاده از این تکنولوژی تصاویر 1080p را تا 300 متر و تصاویر 720p را تا 500 متر می توان روی کابل کواکسیال انتقال داد.


مفهوم HD در دوربین مدار بسته چیست؟

HD مخف HIGH DEFINITION است و به تکنولوژی ویدئویی گفته می شود که نسبت به (SD(STANDARD DEFINITION از وضوح و کیفیت بالایی برخوردار است. تکنولوژی HD از تعداد پیکسلهای بیشتری در تصویر برخوردار است. هرچه تعداد پیکسلهای تصویر بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است.

پیکسل کوچکترین نقطه قابل رویت در تصویر است. تصاویر تلویزیون به صورت خط به خط اسکن می شوند و اندازه پهنای آنها مهم نیست و تعداد خطوط مهم می باشد.

 

960H چیست ؟

960H تعداد نقاط افقی در سنسور تصویر CCD دوربین مدار بسته را نمایش می دهد و بیان کننده بالاترین رزولوشن موجود برای دوربین مداربسته آنالوگ می باشد. رزولوشن 960H نسبت به D1 حدود 30 درصد بیشتر می باشد. رزولوشن بیشتر یعنی تعریف تصویر ویدئوی بالاتر.

یک دی وی آر 960H را باید با دوربین 960H استفاده کنید تا به رزولوشن بالا دست یابید. تکنولوژِی 960H دوربین مداربسته را قادر می سازد تا به رزولوشن واقعی 700TVL دست یابد.

با دی وی آر های D1 قدیم، اگر چه شما ممکن بود دوربین مداربسته آنالوگ 650TVL داشته باشید اما شما فقط می توانستید D1 ضبط کنید که فقط می توانست تا 540TVL را تشخیص دهد. با استفاده از دی وی آرهای 960H جدید شما می توانید با رزولوشن 700TVL واقعی، تصویر را مشاهده و ضبط نمایید.

مزایای 960H:

  • افزایش 30 درصدی پیکسلهای اقفی تصویر باعث بهبود چشمگیر جزئیات تصویر می شود.
  • رسیدن به رزوزلوشن واقعی 700TVL بالاترین رزولوشن آنالوگ موجود
  • قابلیت سازگاری با دوربینها و دی وی آرهای قدیمی D1
  • نصب و جلیگزینی آسان
  • افزایش کم قیمت نسبت به D1 ( 5 تا 10 درصد)

مقایسه دوربین مدار بسته HDCVI با HD-SDI:

مسافت ارسال طولانی تر:

هر دو دوربین مدار بسته HDCVI و HD-SDI توانایی ارسال ویدئو HD با رزولوشن 720p و 1080p را دارند اما HDCVI از مزیت ممتاز ارسال مسافت طولانی تر تصویر برخوردار است. دوربینهای HD-SDI ویدئو های HD را نهایتا تا 100 متر می توانند ارسال کنند ولی در دوربینهای مدار بسته HDCVI این مسافت تا 500 متر می رسد.

 

تکنولوژی AHD چیست؟

AHD مخفف ANALOG HIGH DEFINITION می باشد.

 

همانطور که می دانید در دوربین مدار بسته آنالوگ ، رزولوشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این نوع دوربینها بودو به همین دلیل تکنولوژی جدیدی به نام AHD پا به عرصه دوربینهای مداربسته گذاشت.

 

در این تکنولوژی اساس کار بر مبنای سیستم تلویونهای دیجیتال می باشد.اطلاعات همچنان بصورت آنالوگ انتقال می یابد اما نوع کد گذاری آنها متفاوت است و می توان با حجم بیشتری انتقال اطلاعات را انجام داددر نتیجه تصویری با رزولوشن بالاتر دریافت خواهیم کرد.

 

باا استفاده از تکنولوژی AHD می توان ارسال ویدئو را ازطریق کابل کواکسیال 75 اهم معمولی تا مسافت 500 متر با هزینه خیلی کمتر از تکنولوژی HD-SDI انجام داد. در این تکنولوژی سیگنال ویدئو فشرده سازی نشده و حزئیات اصلی تصویر ویدئو حفظ می گردد.

 

لازم به ذکر است AHD از سنسور تصویر PROGRESSIVE SCAN CMOS استفاده می کند.

مزیت رقابتی دوربینهای مدار بسته AHD نسبت به دوربینهای تحت شبکه قیمت مناسب آن می باشد.