10 روش برگزیده از پیتر دراکر برای تکنیک های مذاکره

پیتر دراکر اندیشمند و صاحبنظر بزرگ آمریکایی در عرصه مدیریت معتقد است ، هنر متقاعد کردن راز موفقیت انسانها و یا شرکتهای تجاری موفق است.امروزه بسیاری از شرکتها جهت برنده شدن در مناقصات و مزایده ها در عرصه تجارت ، از متخصصین زبده در امر مذاکرات تجاری بهره می گیرند.در اینجا برای شما چند راهکار در مذاکرات تجاری را ذکر می کنیم.که حاصل تجربیات این مشاوران حرفه ای می باشد :

پنج مهارت كسب و كار آينده ساز

امروزه در جوامع اطلاعاتی یک شهروند به عنوان انسان عصر اطلاعات، نیازمند یکسری توانائیها می باشد که با کمک آنها بتواند یک کسب و کار را شروع کرده و ضمن هدایت درست آن، موجبات پیشرفت کسب و کار را نیز فراهم کند. این مهارت ها عبارتند از:

1- زبان انگلیسی

مار کبری و اثر کبری در تفکر سیستمی

یکی از نکاتی که در تفکر سیستمی به صورت جدی مورد تاکید قرار می‌گیرد، «افزایش افق تحلیل» است. از آنجا که این بحث بسیار مهم و گاه بسیار پیچیده است، اجازه بدهید آن را از یک مثال ساده آغاز کنیم.

اثری که می‌خواهیم به آن بپردازیم «اثر کبری یا Cobra Effect» نام دارد. سالها پیش وقتی هند مستعمره‌ی انگلیسی ها بود، تعداد مارهای کبری در سطح شهر دهلی زیاد شده بود و این یک خطر جدی محسوب می‌شد. دولت احساس کرد به تنهایی نمی‌تواند از عهده‌ی مدیریت این وضعیت بر بیاید. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که شهروندان به مشارکت دعوت شوند. برای هر مار مرده‌ای که تحویل می‌شد، جایزه‌ای نقدی در نظر گرفته شد. این استراتژی ابتدا بسیار موفقیت‌آمیز بود و مارهای مرده‌ی زیادی تحویل شد. به نظر می‌آمد که در طول زمان باید تعداد مارهای مرده کم و کمتر می‌شد. اما با کمال تعجب دیده شد که تعداد مارهای مرده تحویلی هر روز در حال افزایش است!

برای تنظیم یك طرح و برنامه حفظ مشتریان و خلق وفاداری در آنها، پنج نكته و توصیه وجود دارد كه به تحقق این هدف كمك می‌كند :

 1-  لازمست كه این طرح زیرمجموعه‌ای را در برنامه اصلی بازاریابی و كسب و كارتان بگنجانید و علاوه بر آن، فرهنگ حاكم بر فضای كسب و كارتان را نیز با این اصول هماهنگ و موازی كنید. كارمندان و تمامی عناصر حاضر در پروسه فروش و بازاریابی و خدمات‌دهی و هر گروه یا فرد وابسته به كسب و كار، باید از این الگو و ملزومات تحقق آن، مطلع و آگاه بوده مطابق آنها عمل نماید.

كاريزما چيست؟


بعضی از افراد ناخودآگاه و بر حسب عادت کارهایی انجام میدهند که دیگران دوست دارند وقت بیشتری با آنها سپری کنند،بیشتر با آنها صحبت کنند و یا حداقل کنار انها باشند.تا توجهات نیز به آنها انتقال پیدا کند.

کاریزما (Charisma)، در اصطلاح به خصوصیت کسی گفته می‌شود که بشخصه و یا به عقیده دیگران، دارای قدرت رهبری فوق‌العاده است. این اصطلاح اغلب در علوم سیاسی و جامعه‌شناسی به کار برده می‌شود تا زیرمجموعه‌ای از رهبرانی را که با استفاده از نیروی توانایی شخصی خود می‌توانند تأثیراتی عمیق و استثنایی در پیروان خود داشته باشند، توصیف کنند.

اما خبر خوب اینجاست :

ده دلیل ورشکستگی کسب و کارهای کوچک
شاهد ورشكستگی و پایان تجارت یك شركت بودن، بسیار سخت است. ۱۰ دلیل اصلی ورشكستگی در كسب و كارهای كوچك به شرح زیر است :
۱) فقدان سرمایه كافی
پول می تواند علت اصلی تمام ورشكستگی ها در تجارت باشد. صاحبان كسب و كارهای كوچك باید تخمین بزنند كه به چه مقدار پول نیاز دارند تا بتوانند كار خود را راه اندازی كنند. آن را خوب اداره كرده و سپس در سطح خوبی نگه دارند و به عنوان یك شركت بازرگانی موفق خود را مطرح كنند.

بازاریابی علیرغم تصورات اکثر مردم فقط در تلاشهای کوتاه مدت برای فروش کالاهای نیمه ضروری و لوکس و تشریفاتی خلاصه نمی شود بلکه آن شامل مجموعه ای از فعالیت های تولیدی، توزیعی و تجاری است که کالاها را سریعتر و ساده تر به دست مصرف کننده نهایی برساند.
واژه بازاریابى نباید به معنى قدیمى آن، یعنى صرفاً فروختن، معنى و تعبیر گردد. معناى جدید این واژه همانا تأمین نیازهاى مشترى است. شرکت‌هاى امروزى با رقابت شدید و فزاینده‌اى روبه‌رو هستند و پاداش از آن شرکتى خواهد بود که بتواند به بهترین نحو ممکن، خواست‌هاى مشترى را درک و بالاترین منفعت را براى مشتریان هدف خود تأمین کند. در محدوده بازار، این مهارت‌هاى بازاریابى است که شرکت‌هاى حرفه‌اى را از شرکت‌هاى غیرحرفه‌اى تفکیک مى‌کند.

دوازده عادت که افراد بسیار موفق را از دیگران متمایز می کند:

 یک مطالعه در دانشگاه استریر نشان می دهد که بیشتر مردم فکر می کنند که تعریف موفقیت یعنی دستیابی به اهداف شخصی.

افراد بسیار موفق در زوایای متعدد زندگی به موفقیت میرسند : در دوستی هایشان، در سلامت بدنی و روانی، در زندگی خانوادگی ودر زندگی حرفه ای خود (که نه تنها در آن خوب هستند که از آن لذت می برند).

تالنت اسمارت تحقیقی بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام داده و به این نتیجه رسیده که افراد بسیار موفق نقاط مشترک زیادی با هم دارند. علی الخصوص، 90 درصد آنها کنترل بر روی احساسات خود دارند به نحوی که تمرکز خود را از دست نمی دهند، آرامش خود را حفظ می کنند و کارآمد به کار خود ادامه می دهند.

با ارزش ترین شرکتهای جهان:

رتبه اول: Apple با ارزش ۱۴۵.۳ میلیارد دلار
رتبه دوم: Microsoft با ارزش ۶۹.۳ میلیارد دلار
رتبه سوم: Google با ارزش ۶۵.۶ میلیارد دلار

جملاتی زیبا درباره تجارت
درآمد:
هیچ‌گاه روی یک درآمد تکیه نکنید، برای ایجاد منبع دوم درآمد سرمایه‌گذاری کنید.
خرج:
اگر چیزهایی را بخرید که نیاز ندارید، بزودی مجبور خواهید شد چیزهایی را بفروشید که به آن‌ها نیاز دارید.
پس‌انداز:
آنچه که بعد از خرج کردن می‌ماند را پس‌انداز نکنید، آنچه را که بعد از پس‌انداز کردن می‌ماند خرج کنید.
ریسک:
هرگز عمق یک رودخانه را با هر دو پا آزمایش نکنید.
سرمایه‌گذاری:
همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار ندهید.
انتظارات:
صداقت هدیه بسیار ارزشمندی است، آن را از انسان‌های کم ارزش انتظار نداشته باشید.

جادوی حس فوریت
نویسنده کانادایی زندگینامه استیو جابز، معتقد است که مهمترین خصوصیتی که باعث موفقیت جابز شده، نه هوش او، نه استعدادش، نه امکانات و ارتباطاتی که داشته و نه حتی پشتکارش بوده، بلکه خصلتی به نام حس فوریت او در دستیابی به هدف بوده است. در پژوهشی که از کارفرمایان برتر غربی انجام شده بود، مهمترین خصلت یک کارمند برای موفق شدن را، اولویت بندی و نیز، حس فوریت داشتن در کارها دانسته بودند. در همه کارهای روزانه تان، حس فوریت را ایجاد کنید. چطوری؟ برایش زمان مشخص کنید و طی همان زمان تعیین شده، تمامش کنید.

برترین شعارهای تبلیغاتی از برندهای موفق :

فولکس واگن: کوچک فکر کنید.
پورشه: جایگزینی نیست.
 آستون مارتین: قدرت، زیبایی و روح.
 فورچن: برای افرادی که تغییر را رقم خواهند زد.
 ریبوک: من همانی هستم که هستم.
آدیداس: غیر‌ممکن وجود ندارد.
 مارک اند اسپنسر: حق همیشه و کاملا با مشتری است.
نایک: فقط انجامش بده!
 سونی: باورش کن.
 ‌آی مکس: بزرگ فکر کن.
آی‌بی‌ام: راه‌حلی برای سیاره هوشمند.
دوپونت: معجزه دانش.
 انرگایزر: به مسیرت ادامه بده، ادامه بده، ادامه بده ...
کداک: لحظاتت را به اشتراک بگذار، زندگی ات را به اشتراک بگذار.
 پلی‌استیشن: در دنیای خود زندگی کنید، در دنیای ما بازی کنید.
 کانن: آن چیزی را که ما اعتقاد داریم ببینید.
دیزنی لند: شادترین نقطه روی زمین.
فدکس: وقتی که هیچ فردایی نیست.
 مک دونالد: من عاشقشم!
آژاکس: قوی‌تر از کثیفی.
کوکاکولا: درب قوطی را باز کن تا سرحال شوی.
تگ هیور: موفقیت، یک بازی ذهنی است.
 ام اند ام: در دهانتان آب می‌شود، نه در دستانتان.
 المپوس: دید شما آینده شماست.
لیوایز: کیفیت هرگز از مد نمی‌افتد.
 یلو پیج: به انگشتانتان اجازه بدهید، راه بروند.
صلیب سرخ: بزرگ‌ترین تراژدی بی تفاوتی است.
وال مارت: پول بیشتری ذخیره کنید، زندگی بهتری داشته باشید.

چطور با سرمایه کم آغاز به کار کنیم؟
نداشتن سرمایه یکی از شایع ترین مشکلات در میان افرادی است که می خواهند کسب و کاری را آغاز کنند،ولی این موضوع به این معنا نیست که برای آغاز کار آفرینی راههای دیگری وجود ندارد،بلکه می توانید با استفاده مطلوب از مهارت،اخلاق و دانش بازاریابی،کاری را با سرمایه کم آغاز کنید.
به نظر نویسنده‌ی کتاب استارت آپ ۱۰۰ دلاری،برای رسیدن به یک کسب و کار موفق مخصوصا اگر برای این کار انگیزه کافی را دارا می باشید،توجه به مهارت هایی که میتوانید برای حل مشکلات از آنها استفاده کنید و نیز استفاده همزمان از آنها بسیار مهم میباشد.