ایمیل: info@cctviran.com  کانال تلگرام: CCTVIRANCOM@ تماس  با ادمین سایت از طریق تلگرام: myseller@ 

رزولوشن دوربین – مقایسه بین 1.3 مگاپیکسل ، 2 مگاپیکسل ، 3 مگا پیکسل و 5 مگا پیکسل

همانطور که می دانید سیستمهای نظارت تصویر به سمت رزولوشن مگاپیکسل و مانیتورینگ تصویر HD حرکت کرده است. امروزه گستره وسیعی از دوربینهای مگاپیکسلی با تکنولوژی AHD  و IP در بازار یافت می شوند. دراینجا ما یک سری اطلاعات پایه در مورد فرمتهای مختلف رزولوشن تصویر در اختیار شما قرار می دهیم.

 

رزولوشن چیست؟

در تکتولوژی آنالوگ قدیمی، تی وی لاین (TVL) مشخصه اصلی کیفیت تصویر دوربین آنالوگ می باشد. تی وی لاین تعداد نقطه (پیکسل) تصویر که دوربین می تواند ارائه کند را مشخص می کند.

بعنوان مثال تعداد پیکسل یک دوربین 700TVL بصوزت زیر می باشد:

700TVL=976(Horizental) x (582(Vertical) = 570K pixels

که حدود 570.000 پیکسل می باشد.

دوربینهای آنالوگ سالهای زیادی در عرصه دوربینهای مداربسته استفاده شد اما هم اکنون با پیشرفت روز افزون تکنولوژِی در سالهای اخیر دوربینهای آنالوگ جای خود را به انواع دوربینهای HD با رزولوشنهای مگاپیکسلی داده اند.

Motion Detection یا حسگر حرکتی در دوربینهای مداربسته به چه معناست؟

تشخیص حرکت یکی از قابلیتهای رایج در سیستمهای مداربسته است. در این مکانیزم پردازنده شما در هر لحظه یک فریم را با فریم های قبل و بعد آن مقایسه می کند و از طریق تشخیص میزان تغییرات در تصاویر متوالی حرکت را شناسایی می کند. این بدین معناست که اگر تغییر نور ناگهایی در تصویر داشته باشید نیز این تغییرات به عنوان حرکت شناسایی خواهد شد.

این عملکرد، کاربردهای مفیدی خواهد داشت بعنوان مثال میتوان سیستم دوربین مداربسته را به گونه ای تنظیم کرد که که به محض تشخیص حرکت در تصویر شروع به ضبط کردن کند. این قابلیت طول زمان ضبط و حجم فایل های ضبط شده را به شدت کاهش می دهد. 

حساسیت حسگر حرکتی قابل تغییر است .همچنین منطقه حساس تصویر نیز قابل تعریف می باشد. که به شما امکان میدهد به محض شناسایی حرکت در تصویر عملکرد مناسبی نسبت به آن داشته باشید.

این حساسیت را باید نسبت به شرایط و محیط تعریف کرد. زیرا :

اگر حساسیت را بیش از حد زیاد کنید حسگر حرکتی حتی با رد شدن یک مگس از جلوی لنز دوربین نیز عمل میکند! و یا اگر ساعتی در مقابل دوربین باشد دستگاه شما مدام ظبط میکند.

و چنانچه برعکس عمل کنید اگر شخصی خیلی آرام از جلوی دوربین رد شود تشخیص داده نخواهد شد.

از motion Detection میتوان بعنوان رابط دزدگیر نیز استفاده کرد تا به محض تشخیص حرکت در تصویر، آلارم دزدگیر را نیز فعال کند.

البته بدلیل اینکه این مکانیزم هرگونه تغییر نور و رنگ را نیز حرکت محسوب میکند  ممکن است هر از گاهی  آژیر شما بی مورد به صدا در آید.

 

 

مفهوم P2P در دوربین مداربسته چیست؟

برای اینکه بتوانیم تصویر دوربین مداربسته را از طریق اینترنت بر روی مانیتور کامپیوتر و یا موبایلمان دریافت کنیم به یک IP آدرس نیاز داریم. ساده ترین راه حل داشتن آی پی استاتیک یا همان آی پی ثابت است. اما چون در ایران این سرویس محدود است بناچار میبایست دنبال راه حل آسانتری بود.

هر شرکت تولید کننده دستگاه NVR  یا DVR، با استفاده از یک کد یونیک می تواند امکان دسترسی به سیستم را از طریق یک سرور واسط فراهم کند، برای مثال برخی از سرور ها از مک آدرس (MAC Address) و برخی دیگر از شماره سریال یونیک ایجاد شده در کارخانه برای ارتباط استفاده می کنند.

یعنی ما میتوانیم تنها با ثبت نام در سرور مربوطه و ثبت شماره سریال دستگاه بدون نیاز به هیچ دردسری و تنها با اتصال  دستگاه NVR یا DVR با دوربین مداربسته  امکان ارتباط و انتقال تصویر را فراهم نماییم.

چگونه P2P را فعال نماییم؟

با نصب نرم افزار رایگان P2P برروی ویندوز یا موبایل و ست کردن شماره سریال دستگاه و کد P2P می توانیم از راه دور به تصاویر دوربینهای مداربسته دسترسی داشته باشیم.

 

مزایای شبکه ی p-2-p در شبکه های کلاینت سرور به شرح زیر میباشند:

1-  نصب آن و در نتیجه تنظیمات کامپیوتر در این شبکه آسان می باشد.

2- در p-2-p تمامی منابع و محتویات میان همه ی کلاینتها تقسیم می شود.

3-به دلیل اینکه  عدم وابستگی در p-2-p  ، این روش قابل اعتماد تر است.  عدم موفقیت یک کلاینت،  تاثیری بر عملکرد کلاینت های دیگر ندارد.

4- در p-2-p هیچ نیازی به مدیریت سیستم تمام وقت نیست. هر کاربری مدیر دستگاه خود است.

5-هزینه ی کلی ساخت و نگهداری این نوع شبکه به نسبت بسیار پایین است.

معایب (اشکالات) طراحی p-2-p در سرور کلاینت:

1-در این شبکه کل سیستم غیر متمرکز است در واقع یک نفر نمی تواند تنظیمات قابلیت دسترسی کل شبکه را تعیین کند.

2-نرم افزار های مخرب میتوانند به راحتی در طراحی این سیستم p-2-p انتقال یابند.

3-ریکاوری داده و گرفتن فایل پشتیبانی در این نوع شبکه بسیار سخت است.

4-بسیاری از فیلم ها، موزیک ها و دیگر فایل های کپی رایت ، از این نوع انتقال فایل  استفاده میکنند. P-2-p تکنولوژی است که در مواردی که تعداد فایل ها بالاست، استفاده میشود.

 

همچنین ، سیستم های (p-2-p  ) برای وصل شدن تعداد تعداد کم (حدود 10) کامپیوتر و مکان، وقتی که امنیت بسیار بالا مورد نظر نیست ، مناسب خواهد بود.  در موارد شبکه های تجاری، زمانیکه دیتا های حساس باید ارائه شوند ، این نوع طراحی توصیه نمیشود.

مفهوم Fisheye در دوربین مداربسته چیست؟

fisheye در لغت به معنی چشم ماهی میباشد.و عبارت است از نوعی لنز دوربین مداربسته که قابلیت دریافت تصاویر در تمامی زوایا را دارد.

دوربینهای مداربسته ای که مجهز به این نوع لنز میباشند در محیط های وسیع هم سطح بسیار مناسبی از تصویر رادر تمامی جهات پوشش میدهند و لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن یک محیط را از بین میبرند. 

دوربین Fisheye با زاویه 360 درجه یک تصویر خروجی کاملا گرد ایجاد می کند.این تصویر در حالت عادی چندان مناسب نیست و کمتر قابل تشخیص است. اما این مشکل در لنزهای چشم ماهی به وسیله نرم افزاری که در در دوربین وجود دارد برطرف شده است. این نرم افزار با استفاده از مکانیزم های پردازش تصویر، تصویر ورودی دوربین را می کشد و به شکل یک تصویر یک تکه بزرگ در می آورد.

 

دوربین های چشم ماهی از نوع شبکه هستند. بنابراین شما نمی توانید در سیستم آنالوگ خود از دوربین چشم ماهی استفاده کنید.

استفاده از این دوربین ها در محیطهایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که دوربین های چشم ماهی معمولا فاقد دید در شب هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی ایجاد نخواهند کرد پس بهتر است از وجود نور محیطی مناسب در محل نصب دوربین اطمینان حاصل کنید. در ضمن دوربین های چشم ماهی عموما ضدآب نیستند و لنز آنها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است. و به صورت کلی استفاده از این دوربین ها در محیطهای بیرونی توصیه نمی شود.

زاویه دید دوربین های مداربسته با لنز Fisheye با توجه به ثابت بودن لنز آنها هنواره ثابت است.
  برای گرفتن بهترین زاویه دید از دوربین های چشم ماهی باید حتما انها را در ارتفاعی مناسب نصب کرد. معمولا این دوربین ها در ارتفاع بین 3 تا 6 متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد میکنند. 

 

WDR چیست؟

(Wide Dynamic Range ) یکی از مکانیزم های بسیار رایج وموثر در راستای بهینه سازی تصویر در دوربینهای مداربسته است این تکنولوژی با جبران کردن اختلاف نور محیط به دوربین کمک می کند در شرایط نامناسب نوری تصویری بهتر به شما ارائه دهد .

بعنوان مثال اگر دوربینی را در فضای سر بسته ای نصب نماییم و این دوربین رو به درب ورودی نصب شده باشد ، تصویر شخصی که از درب وارد می شود سیاه و غیر قابل تشخیص است اما تصویر محیط بیرون روشن و واضح است .

برای رفع این مشکل در دوربین های مدار بسته کارخانه های سازنده دو عدد CCD داخل دوربین قرار میدهند که یکی از آنها موظف است بخش تاریک تصویر را اسکن کند و دیگری بخش روشن تصویر را.

در نهایت نیز پردازشگر دوربین با ترکیب این دو تصویر یک تصویر واحد و با کیفیت ارائه می کند.

 

 

DWDR چیست؟

( Digital Wide Dynamic Range ) این مکانیزم فرم دیجیتال از تکنولوژی دبلیو دی آر است.بدین معنی که در دوربین بجای استفاده از دو عدد CCD تلفیق تصاویر تیره و روشن توسط نرم افزار انجام میشود.

در مقایسه این دو مکانیزم باید گفت که دوربین هایی که از DWDR استفاده میکنند با اینکه از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند اما تصاویری که ارائه میدهند ضعیفتر از دوربینهایی است که از WDR استفاده میکنند.

تفاوت این دو نیز تقریبا مانند تفاوت بین زوم دیجیتال با زوم اپتیکال است. که در زوم دیجیتال شاهد افت کیفیت تصویر هستیم اما در زوم اپتیکال افت کیفیت وجود ندارد.